Icons made by Freepik from www.flaticon.com
Podróże

1 World Trade Center

Przez
day
1 marca 2020

Nowy Jork to miasto spełnionych marzeń, o największej liczbie mieszkańców w Stanach Zjednoczonych. Jest to również centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nic dziwnego więc, że koszt życia w NYC jest ekstremalnie wysoki, ulice są wypełnione korkami a chodniki tłumem przechodniów.

Panoramę Nowego Jorku zdobi 5 818 wieżowców, na czele z 92 budynkami o wysokościach co najmniej 183 metrów. Najwyższym z nich jest 1 World Trade Center (wcześniej znany jako Freedom Tower), który został oddany do użytku w 2014 roku. Budynek został zbudowany w miejscu biurowców WTC zniszczonych w wyniku zamachu z 11 września 2001.

Najwyższy budynek z kompleksu World Trade Center położony jest w dzielnicy Lower Manhattan na Manhattanie. Wysokość 1 World Trade Center wynosi 541 metrów, które symbolicznie oznaczają datę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wieża ma 105 pięter i aż 240 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

One World Obserwatory

Będąc w Nowym Jorku warto zobaczyć panoramę miasta z góry, oczywiście jeśli lęk wysokości w tym nie przeszkodzi. 1 World Trade Center oferuje oszałamiający 360-stopniowy widok na miasto ze 102 piętra.

Wybierając się na One World Obserwatory warto sprawdzić prognozę pogody, by nic nie zakłóciło tego oszałamiającego widoku, który podziwia się przez wielkie okna.

Bilety

Ceny biletów wahają się między 35 a 65 dolarów. Warto jednak pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych podatek od sprzedaży doliczany jest dopiero do rachunku a jego wartość w Nowym Jorku wynosi 8.875%.

Najtańszy bilet gwarantuje tylko wejście do obserwatorium a najdroższy bilet za 65$ oferuje dodatkowo priorytetowe wejście do windy, priorytetowe wyjście, tablet z cyfrowym przewodnikiem po mieście, elastyczny przyjazd w wybrany dzień, a także 15$ do wykorzystania na napoje lub pamiątki.

Widny SkyPod

Sam wjazd na górę dostarcza niesamowitych wrażeń. Windy SkyPod wjeżdżają na 102 piętro w zaledwie 47 sekund. Ta zadziwiająca jazda prezentuje 500 letnią historię Nowego Jorku, która wyświetlana jest na dużych monitorach o wysokiej rozdzielczości wyglądających jak okna.

47-sekundowa jazda pokazuje panoramę miasta, która zmieniała się na przestrzeni wieków. Ta niesamowita ,,podróż w czasie” świetnie przedstawia transformację Nowego Jorku.

Widok

Po wyjezdzie windą na szczyt zostaje zaprtezentowana krótka, audiowizualna prezentacja Forever Theatre. Widownia zamknięta jest w ciemnym pomieszczeniu bez okien, by lepiej obserwować prezentację na temat Nowego Jorku.

Po jej zakończeniu ekrany uniosły się do góry przedstawiając oszałamiającą panoramę miasta. W tym momencie wszyscy zatrzymali oddech z wrażenia a na sali było słychać jedynie ,,wow”, to jedyne co byliśmy w stanie z siebie wyksztusić. Architekci zadbali o to, aby pierwsze wrażenie zostało zapamiętane na długo.

Warto wybrać się na One World Obserwatory o zachodzie słońca i zostać aż do zmroku. Podczas zachodu słońca panorama miasta zapiera dech w piersiach rozświatlając budynki na pomarańczowo, a nocą miasto rozświetla miliony świateł.

Zobaczcie zresztą sami..

TAGI
POWIĄZANE POSTY

SKOMENTUJ

Kaja
Kraków

Hej! Mam na imię Kaja i cieszę się, że tu jesteś. :) Podróżując po świecie spełniam swoje marzenia, a doświadczeniami dzielę się na blogu oraz Instagramie. Odkrywam niesamowite miejsca, fotografuje je i zarażam innych chęcią do ich zwiedzania. Nie byłam jeszcze "wszędzie”, ale mam to na swojej liście. :)