Icons made by Freepik from www.flaticon.com
Podróże

Opcje transportu zwierzęcia w samolocie

Przez
day
10 stycznia 2020

Wakacje bądź przeprowadzka zbliżają się wielkimi krokami i tak samo jak ja, nie wyobrażasz sobie rozstania ze swoim pupilem? Nie ma sprawy, pora więc wybrać odpowiednią opcję transportu psa (lub innego zwierzęcia) w samolocie, a następnie zacząć wszelkie przygotowania do podróży.

Pamiętaj jednak, że miejsce przewozu zwierzęcia domowego zależy od jego wagi oraz wielkości. Nie ma się co oszukiwać, z mniejszym psiakiem będzie mniej problemu i więcej opcji transportu w samolocie.

Warto również zapamiętać, że linie lotnicze mogą zabrać tylko ograniczoną liczbę zwierząt, dlatego chęć zabrania ze sobą pupila należy zgłosić z wyprzedzeniem.

Pies na pokładzie samolotu w transporterze lub w specjalnej torbie do przewozu zwierząt

To zdecydowanie jedna z najlepszych opcji do przewozu psa w samolocie. W tym przypadku będziesz cały czas ze swoim czworonogiem, który musi przebywać w odpowiednim transporterze albo w miękkiej torbie do przewozu zwierząt.

Brzmi dobrze prawda? Jednak ta opcja nie jest dla wszystkich. W tym przypadku obowiązują limity wagowe zwierzęcia, dlatego przed lotem warto trochę odchudzić psiaka aby jego waga wraz z pojemnikiem nie przekraczała 8 kg. Z tym odchudzaniem oczywiście żartuję, jednak z tej opcji mogą skorzystać tylko małe pieski do 8 kg, które muszą mieć przynajmniej 10 tygodni życia.

Weź pod uwagę fakt, że różni przewoźnicy mogą mieć inne limity wagowe, a zależy to od rodzaju samolotu którym będziesz podróżować, ponieważ transporter musi zmieścić się pod fotelem. Sprawdź taką informację przed zakupem biletów lotniczych oraz dozwolone wymiary transportera w danym samolocie. Z reguły maksymalne wymiary to 46 cm długości, 28 cm szerokości oraz 24 cm wysokości.

Pamiętaj jednak, że podczas całego lotu psiak musi pozostać w transporterze, dlatego przyzwyczajania do niego warto rozpocząć z dużym wyprzedzeniem. Chcesz przecież, aby ta podróż odbyła się bezstresowo dla was obojga, prawda?

Wybierając odpowiedni transporter lub torbę podróżną zadbaj o to, aby pies czuł się w niej komfortowo i miał wystarczająco miejsca na rozprostowanie nóg.

Jeśli planujesz podać swojemu pupilowi środki uspokajające, pamiętaj aby najpierw skonsultować to z weterynarzem. Każdy lek może spowodować niechcianą rekcję, którą lepiej sprawdzić pod okiem weterynarza przed podróżą.

Transporter umieszczony pod fotelem w samolocie

Przewóz zwierzęcia w luku bagażowym

W tym przypadku pies leci w tak zwanym luku bagażowym, który jest specjalnym miejscem do transportu zwierząt pod pokładem samolotu. Bez obaw, pies nie leci razem z bagażami, jednak w specjalnym miejscu do tego przeznaczonym i odpowiednio przygotowanym.

Warunki panujące w luku bagażowym powinny być utrzymywane na takim samym poziomie jak w kabinie pasażerskiej. Mam na myśli oczywiście temperaturę powietrza, ciśnienie oraz dostęp światła i tlenu. Zanim wybierzesz linię lotniczą, upewnij się najpierw czy takie same warunki panują w luku bagażowym w miejscu do przewozu zwierząt, jak w kabinie pasażerskiej.

W tym przypadku psiak podróżuje w specjalnym transporterze, który musi spełniać wymogi określone przepisami IATA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego.

Zadbaj o to, aby twój pies podróżował w komfortowych warunkach, dlatego pojemnik powinien być odpowiednio duży, aby zapewnić psu swobodę ruchu. Wyposaż go również w specjalne miski na wodę i jedzenie, które można przymocować do klatki. Tego typu miski bez problemu zakupisz przez Internet w sklepach zoologicznych. Spód klatki lub transportera warto wyłożyć legowiskiem, ewentualnie znanym psu kocem, który dobrze mu się kojarzy. 

Kilka wskazówek:

  • Unikaj lotów z przesiadkami. Każda przesiadka wydłuża czas przebywania psa w transporterze.
  • Przyzwyczajania psa do transportera rozpocznij z dużym wyprzedzeniem, nawet kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Zacznij od dawania w nim posiłków, a następnie rozpocznij podróże samochodem w taki sposób, aby pies podczas jazdy był zamknięty w swoim transporterze.
  • Dozwolony rozmiar transportera lub klatki należy dokładnie sprawdzić w linii lotniczej, którą twój psiak będzie podróżować. Linie lotnicze mogą mieć także specjalne wymagania dotyczące tworzywa z jakiego została wykonana klatka lub transporter. Jeśli transporter jest zbyt mały lub nie odpowiada wymaganiom IATA, linie lotnicze mogą odmówić przewozu zwierzęcia.
  • Warto przykleić na transporterze naklejkę z takimi informacjami jak: Imię psa, instrukcje dotyczące karmienia oraz obchodzenie się z psem, imię i nazwisko właściciela a także numer telefonu.
  • Przed rezerwacją lotu sprawdź przepisy regulujące wwóz i wywóz zwierząt w docelowym kraju twojej podróży. Informacje takie znajdziesz np. w konsulatach poszczególnych krajów.
  • W większości linii lotniczych występuje limit wagowy zwierzęcia do 75 kg.
  • Środki uspokajające podawaj tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Jeśli źle rozplanujesz podanie leku, psiak może obudzić się w trakcie lotu, co spowoduje u niego dodatkowy stres.
  • Pamiętaj również o aktualnych szczepieniach, książeczce zdrowia, paszporcie i wczepieniu microchipu. Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie w moim poprzednim wpisie. Kliknij tutaj
  • Jeśli wybierasz się do Wielkiej Brytanii pamiętaj, że przewóz zwierząt dopuszczony jest jedynie drogą cargo.
  • Zadbaj również o odpowiednią dawkę ruchu psa przed podróżą. O tym, jak ja przygotowuje mojego psa do lotu, przeczytasz w poprzednim artykule.
Opłaty za przewóz zwierząt w linii lotniczej LOT

Przewóz zwierząt w luku bagażowym jako cargo

Co to dokładnie oznacza? Oznacza to, że pies leci innym samolotem niż wy, a dokładniej leci w samolocie transportowym czyli cargo. W tej opcji procedura przewozu psa będzie wyglądać podobnie jak w przypadku przewozu zwierząt w luku bagażowym, który opisałam wyżej.

Pamiętaj jednak, że każda linia lotnicza może mieć inne wymagania, dlatego sprawdź wszelkie informacje przed zakupem biletu. W samolocie cargo nie występuje limit wagowy psa oraz wielkości klatki, choć wiadomo im większa klatka, tym większa opłata będzie obowiązywać.

Service dog i ESA – czyli pies pomocnik oraz pies wsparcia emocjonalnego

Pies pomocnik ang. service dog to pies opiekun, który towarzyszy osobie niepełnosprawnej. Pies szkolony jest do asystowania i wykonywania specyficznej pracy dla swojego opiekuna.

ESA ang. Emotional Support Animal to pies wsparcia emocjonalnego, który łagodzi skutki niepełnosprawności danej osoby oraz jest dla niej dużym wsparciem. Czasami bywa tak, że pewna osoba panicznie boi się latać, dlatego pies ESA pomaga jej bezpiecznie i komfortowo znieść lot.

Zaświadczenie ESA może wystawić tylko licencjonowany przez związek lekarski lekarz psychiatra lub psycholog. Warto dodać, że pies wsparcia emocjonalnego to termin zapoczątkowany w USA, dlatego loty ze zwierzęciem ESA respektowane są tylko na terenie Stanów Zjednoczonych a także ,,do” jak i ,,z” USA. Wiele linii lotniczych (poza liniami amerykańskimi) nie uznaje psów ESA, jednak w przypadku lotów do USA już w większości przypadków tak.

W obu przypadkach psy latają za darmo, nie muszą przebywać w żadnych transporterach, linie lotnicze nie wprowadzają także limitów wagowych ani rozmiarowych.

Pamiętaj jednak, że podróż z psem ESA oraz z service dog nie zwalnia z ogólnych regulacji wwożenia psa do obcego kraju. Dlatego wszelkie dokumenty (które opisałam w poprzednim artykule) wciąż będą obowiązywać.



TAGI
POWIĄZANE POSTY

SKOMENTUJ

Kaja
Kraków

Hej! Mam na imię Kaja i cieszę się, że tu jesteś. :) Podróżując po świecie spełniam swoje marzenia, a doświadczeniami dzielę się na blogu oraz Instagramie. Odkrywam niesamowite miejsca, fotografuje je i zarażam innych chęcią do ich zwiedzania. Nie byłam jeszcze "wszędzie”, ale mam to na swojej liście. :)